بله برون ، تاریخچه ، آداب و رسوم

بله برون ، تاریخچه ، آداب و رسوم

مهربرون (مهربران) یا خرج برون (خرج بران) یکی از مراسم قدیمی و سنتی ازدواج در سرزمین ایران است. این مجلس یک مجلس مردانه است که در آن مهریه و شیربهای عروس توسط خانواده های دو طرف (عروس و داماد) تعیین می شود. نوع زنانه همین مجلس را بله بران می گویند. معمولا این مراسم مهم، بعد از جلسه خواستگاری و قبل از عقدکنان برگزار می گردد.

مجلس بله بران بیشتر هنگام شب و با حضور بزرگان و ریش سفیدان دو خانواده دختر و پسر و  در خانه پدر دختر برگزار می گردد. هدف از این مجلس ، تعیین شرایط مادی و معنوی عروسی و ازدواج و پذیرفتن شروط خانواده عروس از طرف خانواده داماداست.

 

هدف از بله برون

در مراسم بله برون (بله بران) مردان ریش سفید و سالخورده دو خانواده ، درباره میزان مهریه، شیربها و در برخی از فرهنگهاباشلق و کم و کیف پرداخت آن ، اسباب سرعقد، پول حمام عروس، رخت و لباس و زیورآلات و جواهرات عروس، هزینه هایعروسی و نحوه تامین آن،  کم و کیف مراسم و جشن عروسی  ، تعداد مهمانان عروس و … تصمیم می گیرند. بعد از توافق طرفین ، تعهدات در دو نسخه مکتوب می شود و پدر داماد و پدر عروس و بزرگان مجلس امضا می کنند.

 

اسامی مختلف بله برون

در فرهنگها و قومیت های مختلف ایران، مراسم بله بران نامهای متفاوتی دارد:

در تهران به این مراسم بله بری یا بله برون یا خرج بُری می گویند. مردم گیل و دیلم ، صورَت هَگیری (صورت گرفتن) یا ثبتهگیری (ثبت گرفتن) می گویند. خراسانیها به بله برون ، جواب اِستَنی (جواب استاندن یا جواب گرفتن)  و یا کفش پاکِنی(کفش به پاکردن) می گویند. در شاهرود : حرف تمام کردن در کازرون : شرط کنان ، در توابع دماوند: خرج بُری ، در سروستان فارس بله برون در قم گلاب گیرون یا مهربرون ، در شیراز م
هر
 برون یا بله برون ، در ایل ممسنی باشلُق برون یا کدخداکِشون و در روستاهای گرگان ، قندشکنی می گویند.

 

آداب و رسوم بله برون

در بیشتر فرهنگهای ایران زمین، رسم است در مراسم بله برون ، که خانواده داماد هدایایی را برای عروس می برند و او را نامزدیا نشان پسرشان می کنند و به میمنت و مبارکی این پیوند، قند می شکنند. در خراسان یک حلقه انگشتر و در روستاهای خراسان یک جفت کفش و گاهی یک دست لباس اضافه بر انگشتر و کفش به همراه مقداری نقل و نبات و قند و چای و حنا و چند سکه نقره نیز به خانه عروس می برند.

در مراسم بله برون قند یا نبات را می شکنند و نیمی از آن را به خانواده عروس و نیمی را خانواده داماد می دهند. هدایا و پیشکشهایی که در مراسم بله برون به خانه پدر عروس می برند در فرهنگهای مختلف ایران متفاوت است اما به طور کلی می توان به: انگشتر نشان ، چادر، پارچه یا لباس ، کفش ، نقل و نبات و قند و شیرینی ، گلاب و … اشاره کرد. 

 

پیشنهاد عروس سایت :  تشریفات عروسی چیست

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *