روایتی از هزینه های عروسی

آرزوهای دیجیتال شده عروسی

شهرکرد-ایرنا- هزینه چاپ کارت عروسی خودش شده است دو میلیون تومان ناقابل و مادر بزرگ مدام غرو لند می کند که ‘ حالا مگر واجب بود’.

کارت عروسی در نوع خودش بی نظیر است، تاکنون کسی کارت عروسی به شکل لوکشین تلگرامی با طرح تلفن همراه منتشر نکرده است و این نخستین بار است این دو زوج دست به این خلاقیت زده اند.
کارت ها را به پیک موتوری و آژانس داده اند، تا آن ها را یکی یکی بر اساس آدرس روی کارت به درب خانه ها ببرند؛ مادر بزرگ دندان غروچه می رود که ‘ پناه بر خدا، به حق چیزهای ندیده’ .
روز پنجشنبه فرارسیده است، مهمان ها یکی یکی کارت به دست وارد تالار می شوند، وای! چه سالن مجهزی! روی تمام میزهای سالن تالار ، پنج نوع میوه فصل چیده شده است.
گروه پنج نفره ارکستر نیز با کت های یک دست بنفش وارد سالن تالار می شوند و روی استیج که یک سکوی نیم بند کم ارتفاع است، مستقر می شوند.
یکی از زمزمه های فامیل عروس و داماد،حضور همین گروه موزیک است که برای خود نام و آوازه ای در عروسی های شهر به راه انداخته است و حداقل دستمزدش برای یک شب بین ۵تا ۱۰میلیون است،البته با همان چند آهنگ تکراری که در بیشتر عروسی های خوانده می شود و گاهی صدای باند و اکو آنها پیرمردها و پیرزن ها را حسابی اذیت
می کند.
عروس را ساعت ۴ از آرایشگاه آورده اند، مادر داماد به سفارش همسرش دست به جیب شده است و نزدیک به دو میلیون تومان کارت تالار آرایشگاه را کشیده است.
ساعت نزدیک به هفت عصر است، به سفارش داماد کیک هفت طبقه عروسی را می آورند،حداقل هزینه خرید این کیک دو تا سه میلیون تومان باید شده باشد.
چند دقیقه بعد از آوردن کیک، به سفارش داماد، بستنی برای مهمانان روی میزهای پذیرایی سالن تالار قرار می گیرد و دوباره مادر بزرگ غرولند می کند که ‘ آخر کی بستنی و هنداونه را هم می خورد، بستنی و هنداونه با هم نمی سازد و خوب نیست’.
دخترها درباره لباس مروارید دوز عروس صبحت می کنند، لباس را مزون های اصفهان به دو خیاط قدیمی سفارش دوخته داده اند، سه میلیون تومان هزینه آن شده است، طرح تازه لباس عروس که بخشی از آن سبز و بخشی سفید توری است، نیز مورد بحث دخترهای فامیل است.
الان ساعت ۱۱شب،نزدیک زمان صرف شام است،هنوز میوه ها روی میز سالن تالار عروسی وجود دارد، اما روی بسیاری از بشقاب های میوه خوری، تعداد زیادی میوه های نیمه خورده وجود دارد که به دستور سر سالن دار، پیش خدمت ها مشغول جمع کردن بشقاب های روی میز ها می شوند.
خواننده ارکستر که صدایش بد جور گرفته است، با صدای خش دار از مهمانان عروسی می خواهد همگی به سالن پایین برای صرف شام تشریف ببرند.
روی میز شام سه نوع خورشت و سه نوع کباب از جمله کباب بختیاری،
کوبیده و جوجه را با دو نوع سالاد و انواع نوشابه ها و دوغ ها چیده اند و مهمانان همه مشغول خوردن شام می شوند.
البته پیرمردها و پیرزن ها از جمله مادر بزرگ، در شام خوردن رعایت می کنند و چون چربی خون و اوره و قند خون دارند و چند قاشق برنج و یک سیخ کباب بیشتر نمی خوردند.
برای این که غذا کم نیاید به جای ۸۰۰پرس سفارش پدر، داماد جوان حدود ۹۲۰پرس غذا سفارش داده است، ولی به نظر می رسد کنار میز غذاخوری این تعداد مهمان وجود نداشته باشد، چون برخی از مهمانان، عصر کیک و بستنی زیاده خورده اند و انگار برای شام ولع چندانی ندارند.
دایی پیر داماد با آن کت و شلوار چروکش، به طعنه به بچه هایش می گوید، پول شام را که می دهید حداقل خوب بخورید.
شام که تمام می شود، مهمانان یکی یکی آماده رفتن می شوند و تعدادی هم تصمیم گرفته اند در کارونال شادی همراه ماشین عروس و داماد خیابان گردی کنند و در نیمه های شب خیابان به خیابان بوق بزنند.
گلکاری ماشین عروس، چون یک طرح ابتکاری و خاص است حدود یک میلیون و ۵۰۰هزار تومان هزینه در بر داشته است.
پدر داماد پول هایی که با عنوان شادباش یا ‘طره ‘ جمع آوری می کند تا آخر شب آنها را بشمارد، نزدیکان عروس و داماد ۲۰۰هزارتومان و اقوام درجه دوم و سوم بین پنج هزار تا ۱۰۰ هزار تومان در پاک گذاشته اند و به پدر داماد داده اند.
ساعت حدود سه بامداد است، پدر داماد خشک زده است، تمام شادباش و طره های جمع آوری شده حدود هشت میلیون تومان است در حالی که ۲۰میلیون تومان هزینه همین یک شب ازدواج پسرش شده است.
الان هفت یا هشت ماه از آن ازدواج پر هزینه می گذرد و کار داماد و عروس پس از هفت ماه زندگی مشترک، به طلاق کشیده است و مادر بزرگ مدام می گوید که پسرش در این هفت ماه انگار ۱۰۰سال پیرتر شده است.
پدر اعتراف می کند که ای کاش خودش اختیار امور را در هزینه های ازدواج به دست گرفته بود و نمی گذاشت دو جوان دانشجو که نه کاری دارند و نه باری ،این همه هزینه روی دست اش بگذارند.
پدر که معلم بازنشسته است، برای جبران بدهی شب عروسی فرزندش مجبور است روز و شب با وجود این که این روزها دیسک کمر هم گرفته است، در آژانس تاکسی تلفنی کار کند تا شاید بتواند هزینه های باقی مانده روی دست اش در شب عروسی پسرش را جبران کند.
ازدواج آسان و کم هزینه انگار در بین برخی از خانواده ها قابل تصور و هضم نیست و آنها نمی توانند به هیچ عنوان با این مساله کنار ببایند.
چشم و همچشمی و نگاه مادی به این سنت حسنه باعث شده است تعدادی از خانواده برای ازدواج فرزندان خود، حتی وام های بانکی بگیرند تا بتوانند مانند برخی دیگر از اقوام خود، عروسی مجللی بگیرند.
هزینه های سرسام آور برخی از سالن ها و تالارهای عروسی به قدری بالاست که گاهی خانواده دو طرف را از برگزاری جشن های تالاری منصرف می کند.
یکی از کارکنان تالارهای عروسی می گوید: هزینه هر پرس غذا در تالار عروسی از شنبه تا چهارشنبه حدود ۱۵هزار تومان و در شب های
پنجشنبه و جمعه حدود ۲۰تا ۳۰هزار تومان است.
او بدون اعلام اسم خود، می گوید: این قیمتها البته مصوب سال گذشته است و منو آن شامل سه نوع غذا می شود در حالی که هزینه قیمت ها با توجه به تورم سالانه افزایش نیافته است.
به گفته وی، میوه و شیرینی مراسم عروسی با خود مشتری است و اگر بر عهده تالار باشد، پیش پرداخت های آن با نوع منو میوه تعیین
می شود.
بسیاری از جوانان ترس از هزینه های بالای عروسی را در کنار بیکاری و نداشتن خانه، یکی از دلایل تاخیر در ازدواج می دانند چرا که یک عروسی ساده در یک شهر با قیمت های متعادل، تا ۱۰میلیون تومان هزینه روی دست خانواده ها می گذارد.
عده ای از اقوام نیز با طرح این مساله که ‘هزینه جشن عروسی خودش جمع می شود ‘ جوانان فامیل را ترغیب به برپایی جشن های مفصل می کنند، در حالی که گاهی خلاف این ایده ثابت می شود.
یک جامعه شناس می گوید:در نسل اول ازدواج های سنتی، هر چقدر عروسی ساده تر و بی آلایش تر بود، خانواده ها نزد مردم بیشتر ارج و احترام داشتند.
سمیه سماکی در گفت وگو با ایرنا افزود: نگرش جدیدی در بین جوانان در آیین های ازدواج شکل گرفت و نسل دوم در ازدواج های خود تلفیقی از نگاه مدرن و سنتی را اجرا می کردند و این نسل در کنار صدای سرنا و کرنا و دهل، صدای اکو و بلندگوها را نیز در ازدواج های خود رواج دادند.
به گفته وی، در این دو نسل خانواده ها عروس و داماد، جشن خود را به شکلی جداگانه در خانه های خود برگزار می کردند و ‘ عروس بران ‘ یکی از سنت هایی بود که بزرگان خانواده داماد به دنبال عروس می رفت و برای عروس خود قربانی می کردند.
وی گفت: اما در نسل سوم ازدواج ها،برپایی جشن ها در تالارها جایگزین خانه های پدر عروس و داماد شد و روحیه همکاری و همیاری برای برپایی جشن ها از بین رفت.
به گفته وی، هنوز در بین برخی از خانواده های عشایری و روستایی هزینه ازدواج را پیش از مراسم جمع آوری می کنند که ازدواج شکلی آسان و کم هزینه دارد.
وی گفت:در بین روستاییان و عشایر اقوام و فامیل هر کدام گوشه ای از کار را در اختیار می گیرند، به همین دلیل است، که تصاویر این نوع عروسی های ساده و سنتی اکنون در شبکه های اجتماعی بسیار طرفدار دارد.
معاون سیاسی ،امنیتی و اجتماعی استاندار چهارمحال و بختیاری تاکید کرد:فرهنگ ازدواج آسان و کم هزینه باید در بین نسل جوان ترویج شود.
خدابخش مرادی در گفت و گو با ایرنا افزود: مساله ازدواج آسان و کم هزینه باید در جامعه تقویت شود و همه دستگاه های اجرایی نیز باید در این برنامه مشارکت داشته باشند.
به گفته وی، برنامه های حوزه ازدواج باید بر اساس نیازهای فرهنگی استان برنامه ریزی و تدوین شود.
مرادی گفت:تقویت کانون خانواده امری مقدس است و باید بدان توجه شایانی شود، زیرا این امر نقش موثری در کاهش بزهکاری و آسیب های اجتماعی دارد.
معاون سیاسی و امنیتی استاندار نقش دانشگاه ها، صاحبنظران و دستگاه های اجرایی در گسترش فرهنگ ازدواج را مهم دانست و گفت: نباید ناامیدی در حوزه ازدواج در بین جوانان بروز کند.
وی با تاکید بر لزوم حضور خیرین و سازمان های مردم نهاد در حوزه ازدواج گفت:استفاده از ظرفیت های خیرین و سازمان های مردم نهاد ما را در پیش بردن اهدافمان کمک خواهد کرد.
اول ذی الحجه مصادف با پیوند آسمانی حضرت علی(ع) وحضرت فاطمه (ص) است و از این رو نخست روز از ماه حج، به عنوان روز ملی ازدواج نام گرفته است.
برخی از خانواده ها به ازدواج به عنوان یک کالای لوکس نگاه می کنند که این اشتباه است و خانواده ها باید در زمینه ازدواج جوانان خود
پیشگام باشند و بیشتر احساس مسوولیت کنند.
ترویج ازدواج در سطح جامعه نیازمند یک همت همگانی است و باید از ظرفیت های خیرین و افراد ذی نفود در بین اقوام و ریش سفیدان در امر ترویج ازدواج جوانان نیز استفاده شود.
مدل ایرانی و اسلامی برای امر ازدواج جوانان باید تدوین شود و در این زمینه نیز برنامه های رادیویی و تلویزیونی به منظور ترویج ازدواج آسان و کم هزینه در بین خانواده ها تهیه شده است.
هم اکنون نزدیک به ‎ ۱۵میلیون جوان در کشور در آستانه سن ازدواج قرار دارند و سن ازدواج یک میلیون جوان ایرانی در حال حاضر به تاخیر افتاده است.
براساس سرشماری نفوس و مسکن که در چند سال اخیر انجام شد حدود ‎ ۳۵درصد از جمعیت کشور را جوانان تشکیل می دهند، که افزون بر ‎ ۲۶میلیون نفر از جمعیت کشور در سنین ‎ ۱۵تا ‎۲۹ سال هستند.
سن جوانان در آستانه ازدواج در کشور هم اکنون ‎ ۲۰تا‎ ۲۹سال می باشد که خانواده ها برای امر ازدواج جوانان خود حساس شده اند.
گزارش از محمود رئیسی

پیشنهاد عروس سایت :  نکته هایی برای کاهش هزینه های جهیزیه

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *