سوالات مهم خواستگاری

سوالات مهم خواستگاری

سوالات مهم خواستگاری

یک هفته است که منتظرید! به همه‌چیز فکر کرده‌اید. حتی به رنگ لباس و جورابتان هم اندیشیده‌اید. یک دوره کامل مشاوره از افراد خانواده اعم از عمه، خاله، عمو و دایی‌جان گرفته‌اید. از دوستتان که درزمینهٔ خواستگاری چند پیراهن بیشتر از شما پاره کرده است، کلی سؤال پرسیده‌اید که چطور می‌شود از اسرار و رموز خواستگارتان و یا دختری که به خواستگاری‌اش می‌روید، سر دربیاورید.اگر تصمیمتان را برای تهیه انواع میوه، شیرینی، لباس و … گرفته‌اید، بد نیست درباره نحوه پرسیدن سؤال در جلسه خواستگاری به چند توصیه ما نیز توجه کنید و مقاله خواستگاری و سوالات مهم آن را مطالعه نمایید:

شباهت اقتصادی و فرهنگی

هر دو خانواده باید ازنظر اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در یک رده باشند؛ برای مثال طبقه آن‌ها ازنظر اقتصادی متوسط محسوب شود. اگر تفاوت فاحشی بی دو خانواده وجود داشته باشد، حتی اگر عضو یک خانواده یا یک قوم باشند، بهتر است باهم ازدواج نکنند. در این راستا پرسش‌ها و نکته‌های متداولی وجود دارند که دو خانواده می‌توانند از یکدیگر بپرسند یا به آن‌ها توجه کنند؛ برای مثال شغل پدر و حدود درآمد او، شغل پسر و درآمد احتمالی او، محل قرار گرفتن خانه دو طرف، وضعیت ظاهری خانه دختری و… همچنین یکی از راه‌هایی که در تشخیص تناسب فرهنگی دو خانواده به دختر و پسر کمک می‌کند این است که به نوع رابطه اعضای خانواده طرف مقابل با یکدیگر و نوع واکنش‌های آن‌ها در برابر مسائل مختلف دقت کنند.

 زیبایی ظاهری

توصیه می‌شود دختر و پسر ازنظر ظاهری تا حدودی در یک سطح باشند؛ به این معنا که یکی از آن‌ها خیلی زیبا و دیگری زشت یا یکی خیلی چاق و درشت‌هیکل و دیگری ضعیف و کوچک نباشد. البته مهم این است که دو طرف همدیگر را بپسندند و نظر دیگران در این میان مطرح نیست. گاهی دختر و پسر ازنظر ظاهری باهم تفاوتی دارند که در عرف چندان پسندیده نیست؛ برای مثال قد دختر از قد پسر بلندتر است. در این شرایط هم خواست و تمایل دو طرف مهم است. دختر و پسر در موردبحث مقبولیت ظاهری، باید به یک نکته توجه کنند؛ در شش ماه تا حداکثر یک سال نخست ازدواج فعالیت هورمون‌های جنسی باعث جذابیت طرف مقابل می‌شود ولی باگذشت زمان فعالیت این هورمون‌ها کاهش می‌یابد و زن و شوهر باید درزمینهٔ های دیگر برای هم جذابیت داشته باشند. در این شرایط جاذبه ظاهری اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

سلامت و بلوغ عاطفی

دختر و پسر باید به بلوغ روانی و پختگی عاطفی رسیده باشند. آن‌ها باید ازنظر روانی برای ازدواج آماده باشند. در این صورت دعوا، درگیری و قهر کمتری بین همسران رخ می‌دهد. در صورت بروز اختلاف‌نظر نیز با یکدیگر گفتگو می‌کنند. یکی از مواردی که می‌تواند از درگیری بی‌دلیل بین همسران جلوگیری کند این است که از حساسیت‌های همدیگر آگاه باشند؛ برای مثال دختر و پسر می‌توانند از یکدیگر بپرسند: «چقدر برای تو مهم است روزهای خاص مانند تولد و سالگرد ازدواج را به یاد داشته باشم؟ » ، «اگر زمانی یادم نبود یا دیر به یادش افتادم خیلی ناراحتی می‌شوی؟ عکس‌العمل تو چه خواهد بود؟ » آن‌ها می‌توانند از همدیگر درباره حساسیت‌ها و علاقه‌ها (مواردی که آن‌ها را خوشحال یا عصبانی می‌کند) ، میزان روابط اجتماعی، نوع رابطه با خانواده، علاقه به رفت‌وآمد با دوستان و اقوام و مواردی ازاین‌دست بپرسند. دو طرف باید ازنظر روانی و عاطفی سالم باشند؛ البته در جلسات نخست نمی‌توان در این مورد مطمئن شد و شناخت کاملی از طرف مقابل به دست آورد. بااین‌وجود دختر و پسر می‌توانند از همدیگر در مورد سلامتی هم سؤال کنند.

پیشنهاد عروس سایت :  اداب جلسه خواستگاری

خواستگاری

تناسب سطح تحصیلی

سطح تحصیلی دختر و پسر باید تناسب داشته باشد. اگر فاصله بین مدرک تحصیلی آن‌ها زیاد باشد احتمال اینکه دچار مشکل شوند و همدیگر را درک نکنند، وجود دارد. ضمن اینکه اگر سطح تحصیلات دختر بالاتر باشد، ممکن است مرد احساس حقارت کند.
نکته: دختر و پسر بهتر است اختلاف سنی فاحشی نداشته باشند. مناسب‌ترین حالت این است که پسر بین پنج‌تا هشت سال از دختر بزرگ‌تر باشد. البته بیان این نکته به این معنا نیست که حتماً باید چنین شرایطی وجود داشته باشد. درصورتی‌که دو نفر باهم توافق داشته باشند این اختلاف می‌تواند کمتر باشد یا حتی دختر از پسر بزرگ‌تر باشد.

از فرد کلی‌گو، سؤال جزئی بپرسید

تعجب نکنید، شیوه درست پرسیدن سؤال تنها محدود به کلاس علوم دوره ابتدایی نیست! یکی از مهم‌ترین عرصه‌های کاربرد آن، جلسات پر نقل‌ونبات خواستگاری است. برای تحقق این امر مهم امیدوارم شما در شمار کسانی باشید که به هر مسئله‌ای با کنجکاوی برخورد می‌کنند، عادت دارند پیش از تصمیم‌گیری، مطالعه، بررسی و مشورت کنند، زود اعتماد نمی‌کنند، ساده‌لوح و زودباور نیستند، شکاک نیستند اما کمی موشکافی را چاشنی نگاهشان می‌کنند و … اگر این‌گونه باشید، بزرگ‌ترهایتان می‌توانند کمی نفس راحت بکشند که احتمالاً هنگام گفت‌وگو با فرد موردنظر در جلسه خواستگاری نیز با نگاهی منطقی، متعادل و واقع‌نگر برخورد خواهید کرد. چگونه؟ ادامه مطلب را بخوانید: از کنار موضوعات با سرعت عبور نکنید، یعنی تا زمانی که مفهوم و معنای موضوع کاملاً برایتان روشن نشده است، دست‌بردار نباشید. به این گفت‌وگوی فرضی در جلسه خواستگاری توجه کنید:

– برای من مهم است که همسرم (خانم) فعالیت اجتماعی داشته باشد.

– منظورتان از فعالیت اجتماعی چیست؟

– یعنی خودش را در خانه و کارهای خانه محدود نکند.

– لطفاً بیشتر توضیح دهید

– مشخص است دیگر، یعنی در اجتماع حضورداشته باشد!

– منظورتان این است که دوست دارید همسرتان شاغل باشد؟

– بله، بله دقیقاً!

– ولی خیلی از خانم‌ها شاغل نیستند اما بازهم فعالیت اجتماعی دارند!

– من اصولاً موافقم که خانم‌ها حضور اجتماعی داشته باشند و در خانه محدود نشوند …

احتمالاً در ادامه این گفت‌وگو جناب خواستگار به‌شدت احساس گرما می‌کند، چراکه اصلاً گمان نمی‌کرد که جهت صحبت‌ها به این‌سو تغییر کند، اما واقعیت این است که خود او هنوز نمی‌داند منظورش از فعال بودن همسر آینده‌اش در جامعه چیست و طرح روشنی برای این امر ندارد.در مقابل، سؤالات دخترخانم از خواستگار برای دریافت پاسخ دقیق‌تر و تلاش برای یافتن یک نظر و پاسخ واقعی است. به یاد دارم که آقایی در مراسم خواستگاری ضمن موافقت با اشتغال همسر آینده‌اش، تأکید کرده بود که او در زندگی مشترک حتی از هرگونه حمایتی نیز دراین‌باره دریغ نخواهد کرد. ولی وقتی دخترخانم پرسیده بود: “آیا حمایت شما تا حدی هست که اگر من به مدت یک هفته هرروز در محل کارم برای انجام اضافه‌کاری اجباری بمانم، شما مشکلی برای ناهار ندارید و حاضرید هرروز تخم‌مرغ نیمرو بخورید؟” جناب خواستگار صادقانه گفته بود: نه دیگر تا این حد!

پیشنهاد عروس سایت :  ایا با همکارم ازدواج کنم یا نه

شناخت شخصیت افراد مستلزم صرف زمان قابل‌توجه و تجربه شرایط خاص و متفاوت است. انتظار نداشته باشید در گفت‌وگوهای معین و گاهی کوتاه خواستگاری به این شناخت دست پیدا کنید. پرسیدن از خود فرد درباره ویژگی‌های شخصیتی‌اش کمک‌کننده است ولی به‌هیچ‌وجه کافی نیست

خواستگاری

مهم‌ترین سؤالات خواستگاری 

امر ازدواج و انتخاب همسر برای نسل جوان از اهمیت بالایی برخوردار است. موفقیت یا عدم موفقیت در این امر مقدس و درعین‌حال حساس، تعیین‌کننده سرنوشت جوانان است و سلامت جسم و روان و پیشرفت‌های مادی و معنوی آنان در عرصه‌های اجتماعی، ارتباطی تنگاتنگ با درستی یا نادرستی انتخاب همسر و پایداری یا ناپایداری ازدواج دارد، و سؤالات خواستگاری آغاز این راه مقدس است.

– بیوگرافی خودتان را بگوئید:(سن ، تحصیلات ، شغل ،تعداد فرزندان خانواده ، وضعیت  پدر و مادر، خواهر و برادرها، این‌که چندمین فرزند خانواده است . )

– علت اینکه تصمیم به ازدواج گرفتید چیست؟(خواست خانواده ، فشار فرهنگی یا نیاز شخصی)

– در زندگی چه هدفی را دنبال می‌کنید؟ چند تا از سرفصل‌های مهم در آینده‌تان چیست؟(برای مثال گرفتن بورسیه،موفقیت درزمینهٔ ی ورزش و..)

– چه ملاک‌هایی برای خوشبختی دارید؟

– مسائل اقتصادی همسر و خانواده‌ی او چقدر برایتان مهم است؟

-بعد از ازدواج چقدر مایل به ارتباط با خانواده‌ی همسرتان هستید؟

-دوست دارید همسرتان با خانواده‌ی شما تا چه حد صمیمی باشد؟

-در تصمیم‌گیری‌ها اهل مشورت هستید؟

-آیا خانواده و دوستانتان در تصمیماتتان دخیل هستند؟ در آینده  همسرتان چطور؟

-اگر اختلاف‌نظری بین همسر و خانواده‌تان ایجاد شد ،چگونه آن را رفع می‌کنید؟

-خانواده‌ی خود را سنتی می‌دانید یا مدرن؟ می‌خواهید چطور خانواده‌ای تشکیل دهید؟

-نظرتان راجع به مردسالاری و زن‌سالاری چیست؟

-تکلیف مدیریت خانه چه می‌شود؟

-درزمان وقوع اختلاف‌نظر ، اگر با گفتگو به نتیجه نرسیدیم ، چه کسی نظر آخر را بدهد؟

-چه عقیده‌ای درباره‌ی مدیریت اقتصادی خانه‌دارید؟

-تعریفتان از صرفه‌جویی چیست؟

-چقدر اهل پس‌انداز هستید؟

-چقدر دوست دارید صاحب فرزند شوید؟

-در تربیت فرزندان ، چقدر اختیارات را به همسرتان واگذار می‌کنید؟

-تا چه حد به اعتقادات مذهبی پایبند هستید؟

-ازنظر دیگران فرد مذهبی هستید؟

-تعریفتان از حجاب چیست؟( چادر ،مانتوی پوشیده ،چادر ملی ،بلوز و شلوار و روسری و ..)

-در رفتار با نامحرم چه روشی دارید؟

-خودتان در محل کار و خانواده ، با نامحرم چگونه رفتار می‌کنید؟

-از همسرتان توقع دارید چگونه رفتار کند؟

-باکار کردن خانم‌ها موافقید؟ چه نوع کاری؟ (مخصوص خانم‌ها)

–  دوست دارید در آینده شاغل باشید؟ (مخصوص آقایان)

-آیا همسرتان باید برای هر کاری از شما اجازه بگیرد؟

-اهل مطالعه هستید یا نه ؟ اگر بله در چه موضوعاتی؟

-آیا فیلم دیدن را دوست دارید؟ زیباترین فیلم‌هایی که تاکنون دیده‌اید ،کدام‌اند؟

-رابطه‌تان با دنیای مجازی و اینترنت چگونه است؟

-اگر اهل استفاده از اینترنت هستید، بیشتر به سراغ چه موضوعات و سایت‌هایی می‌روید؟

-با چت کردن چه میانه‌ای دارید؟

-تابه‌حال به چه‌کارهایی اشتغال داشتید؟

-از کاری که می‌کنید ،راضی هستید؟

-رابطه‌تان باهمکارانتان چطور است؟

-با جشن عروسی موافقید؟ تا چه حد موافق خرج کردن برای مراسم هستید؟

-آیا درباره‌ی مهریه نظر خاصی دارید؟

-رسم و رسوم خاصی هست که  خانواده‌تان برایشان خیلی مهم باشد؟

-چه نوع تفریحاتی را دوست دارید؟

– بعد از ازدواج با دوستانتان تا چه حد رفت‌وآمد می‌کنید؟

– دوست دارید همسرتان اهل معاشرت با دوستان باشد یا نه ؟

سوالات مهم خواستگاری

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *