قسمت سوم از آداب عجیب عروسی در تهران

قسمت سوم از آداب عجیب عروسی در تهران

در سومین بخش از آداب عجیب عروسی در تهران قدیم میخواهیم به برخی از اعتقادات و آدابی که در باز کردن بخت دختران جوان یا در اصطلاح بختگشایی صورت میگرفته است بطور خلاصه برشماریم :

               ۱٫       سر کتاب باز کردن ، در اینجا مادر دختری که دم بخت بود پیش رمال و دعا نویس میرفت و دعانویس و رمال برای باز شدن بخت دختر جوان سرکتاب باز میکرد .

               ۲٫       تکان دادن سفره عقد و نامزدی بر سر دختران دم بخت

               ۳٫       بعضی خانواده ها دخترشان را به حمام یهودیها برده و وی را داخل خزینه میکردند و سپس وی را به حمام مسلمانها میبردند و دختر را از نجاسات حمام یهودی میشستند !!!

               ۴٫       گذراندن چادر دختران جوان از روده گوسفند قربانی شده

               ۵٫       پیراهن مراد ، داستان از این قرار است که روز ۲۷ رمضان که روز قتل ابن ملجم می باشد ، خانم ها آرایش کرده به مسجد میرفتند (اهالی تهران قدیم بیشتر در مسجد شاه تجمع میکردند) و سپس با پارچه هایی که از پیش آماده نموده بودند بین دو نماز ظهر و نماز مغرب پیراهن مراد را میدوختند  و اعتقاد داشتند که کسی که این پیراهن را بپوشد هر حاجتی که داشته باشد ، حاجتش برآورده  میشود (از جمله بخت گشایی دختران جوان و عروس شدنشان) . اما داستان به همینجا ختم نمیشود . در تهیه این پیراهن مراد نکته ای نهفته است و آن هم اینکه این پیراهن بایستی با پول گدایی دوخته میشد !!! بنابراین دخترهای دم بخت از اولین روز ماه مبارک رمضان در کوچه ها و محله ها براه افتاده و از مردم گدایی میکردند و صبح زود بیست و هفتم چرخ خیاطیهای خودرا به مسجد سپهسالار برده و با پارچه سفیدی که از پول گدایی خریده بودند بین دو نماز ظهر و مغرب پیراهن مراد را میدوختند و سپس میپوشیدند که به مراد دلشان که پوشیدن لباس عروسی بود برسند .

ادامه دارد ….

برگرفته از وبگاه داریوش شهبازی و وبگاه رفیع افتخار

قسمت پنجم از آداب عجیب عروسی در تهران

پیشنهاد عروس سایت :  7 دستور ساده برای کاهش استرس قبل از جشن عروسی

قسمت سوم از آداب عجیب عروسی در تهران

قسمت دوم از آداب عجیب

مطالب مرتبط

2 نظر

  1. سارا

    باحال بود فقط اگه از ازدواج بازیگرای هالیوودی بازم بیشتر عکس و خبر بذاری مطالبت جالب تر میشه بازم سر میزنم مرسی


    حتما عزیزم

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *