قسمت پنجم از آداب عجیب عروسی در تهران (قسمت آخر)

قسمت پنجم از آداب عجیب عروسی در تهران (قسمت آخر)

            ۱۱٫       نذری مولودی ، خانم های تهرانی نذر میکردن اگه دختر دم بختشان تا سال بعد به خانه بخت برود جشنی به نام مولودی برای خشنودی حضرت فاطمه (س) برگزار کنند . این جشن در ماه ربیع الاول که ماه جشن و شادی و مهمانی و عروسی است برپا میشد .

             ۱۲٫       بازکردن قفل ، دختر و یک پیرزن از فامیل دختر ، قفلی را میبستند و سه چهار راه دورتر از منزلشان رفته و در آنجا پیرزن از یک آقا که نامش محمد یا علی بود ، درخواست میکرد که با کلید قفل را باز کند ، و با این کار بخت دختر را باز میکردند .

             ۱۳٫       آب هفت گری ، مادر دختر یا یکی دیگر از بستگانش از هفت دکان (مغازه) که نام شغلشان به «گری» ختم میشد (مثل آهنگری ، سفید گری ، زرگری ، ریخته گری و …) مقداری آب میگرفت و آبها را در شیشه ای جمع آوری کرده و منتظر میماند تا روز جمعه بعد از غسل و خواندن دو رکعت نماز واجب آب را با جام باطل سحر بر سر خودش میریخت .

             ۱۴٫       بیرون کردن دختر از خانه !!!!!!

             ۱۵٫       توسل به منار ، در پای منار دختر خانه مانده شمع روشن میکرد .

             ۱۶.       توسل به توپ مروارید ، توپ مروارید توپ مفرغ بزرگی بود که بروی دو چرخ بر بالای سکویی در میدان توپخانه (میدان سپه سابق) قرار داشته است ، کمک خواستن از توپ مروارید برای مراد خواهی ، ماجرایی معروف است و حکایتی شنیدنیست ، فقط اشاره میکنیم که غیر از بست نشینی متهمین در مجاورت توپ مروارید جهت فرار از مجازات سیاسی و جرایم عمومی و موارد مشابه در دوران قاجار ، یکی از کارکرد های اعتقادی توپ مروارید در بین تهرانیها این بوده است که دختران به آن متوسل میشدند و با بستن دخیل به آن و رد شدن از زیر لوله توپ و یا سر خوردن از روی آن بختشان باز میشد . دختران دم بخت در حین انجام این کارها شعرهایی را هم زمزمه میکردند . این توپرا عده ای منتسب به غنیمت جنگی نادر شاه افشار میدانند که از هند به شهر شیراز و بعد از آن به تهران منتقل شده و بعضی نیز آن را به دوره صفویه و از غرامتهای شاهان صفوی از پرتقالی ها میدانند ولی تارخ ساخت توپ که روی آن حک شده زمان پادشاهی فتحعلی شاه قاجار را نشان میدهد .

             ۱۷.       گرداندن دختر خانه مانده پیرامون حوضچه پساب دباغخانه ، این رسم تا دوران پهلوی هم که دباغخانه های شهر تهران به بیرون شهر منتقل شده بودند اعمال میشده است

برگرفته از وبگاه داریوش شهبازی و وبگاه رفیع افتخار                                    

قسمت سوم از آداب عجیب عروسی در تهران

قسمت دوم از آداب عجیب عروسی در تهران

قسمت اول از آداب عجیب عروسی در تهران

پیشنهاد عروس سایت :  تعبیر خواب لباس عروس

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *