پیراهن سفید عروسی ،‌یادگاری از عصر ویکتوریایی

رنگ سفید مدتی طولانی است که به عنوان رنگی سنتی و رایج برای پیراهن عروس پذیرفته شده است ، اما پیراهنعروس همیشه به رنگ سفید نبوده است.

پیراهن سفید عروسی ،‌یادگاری از عصر ویکتوریایی

رسم پوشیدن لباس عروس به رنگ سفید ، به دوران ملکه ویکتوریا بر می گردد . پیش از آن عروس ها ، بسته به موقعیت اجتماعی خود ، انواع متنوعی از رنگ ها و مواد را برای لباس عروس انتخاب می کردند . در‌ان روزگار رنگ سفید نشانه پاکی و عفت نبود ، بلکه رنگ آبی دارای این معنا بود . در حقیقت بسیاری از زنان به همین دلیل رنگ آبی را برای لباس عروسی خود انتخاب می کردند . از طرفی رنگ سفید نشانه ثروت و توانگری بود . ازدواج ملکه ویکتوریا با پسر عموی خود شاهزاده آلبرت در سال ۱۸۴۰ ، بیشترین تاثیر را بر مراسم عروسی گذاشت . ملکه ویکتوریا نخستین فرد سلطنتی نبود که پیراهن عروس سفید رنگ پوشید، اما نخستین فرد در دوره مدرن بود . رنگ سفید ، رنگ مرسوم برای مراسم سوگواری سلطنتی بود و اگرچه همیشه به این عنوان استفاده نمی شد ،‌اما به عنوان رنگی مناسب برای مراسم عروسی شاهانه هم محسوب نمی شد . ملکه ویکتوریا با ازدواج در لباسی سفید ، چرخ ها را به حرکت درآورد . رنگ سفید عموما برای لباس عروسی انتخاب نمی شد و لباس ویکتوریا باعث شگفتی شد . البته این لباس ، غافلگیری ناخوشایندی نبود ، زیرا به زودی زنان در سرتاسر اروپا و آمریکا از لباس هی سفید برایعروسی خود استفاده کردند . اگرچه عروس هایی هم وجود داشتند که همچنان در لباس ایی به رنگهای دیگر ازدواج می کردند . اما رنگ سفید به عنوان رنگی مناسب و عالی برای لباس عروس تعیین شده بود و از آن زمان تا کنون ادامه یافته است . در حقیقت بسیار نادر است که عروسی در لباسی به رنگی غیر از سفید ازدواج کند . در کتابی مربوط به بانوان ، در سال ۱۸۴۹ این جمله چاپ شد : « بر اساس رسم و سنت و عرف ،‌از چندین سال قبل رنگ سفید به عنوان مناسب ترین رنگ برای لباس عروسی انتخاب شده است . این رنگ نمادی از پاکی و خلوص و عفت دخترانه است و نشانه ای از قلب سالم و دست نخورده ای است که به همسر آینده خود تقدیم می کند . »

با ظهور فروشگاه های بزرگ در دهه ۱۸۹۰ ، تقریبا هر زنی می توانست رویای خود را برای ازدواج در لباس عروسیجدید و نو تحقق ببخشد . لباس سفید مورد پسند عموم مردم واقع شد ، اما بعضی از عروس ها پیراهن هایی را می پوشیدند که دارای کاربرد بیشتری بود و می توانستند بعد از مراسم عروسی هم از آنها استفاده کنند . از آنجایی که لباس عروسی تا حد زیادی به مد زمان خود شباهت داشت و به آن نزدیک بود ، تنها با تغییرات اندکی می شد تا پیراهنی را برای پوشیدن مجدد آماده کرد .

لباس عروس در قرن جدید

مرکز توجه لباس های عروس از دهه ۱۹۵۰ تغییر کرد . در حال حاضر عروس ها می توانند تقریبا از هر مدل و سبک لباسی برای مراسم ازدواج خود استفاده کنند ، یک پیراهن طراحی شده بسیار تزئین شده و مجلل یا حتی یک پیراهن ساده غیر رسمی .

هر سبکی که عروس انتخاب کند تا زیباتر به نظر برسد ، قابل قبول است . بنابراین شما می توانید هر رنگی را برای ازدواج خود انتخاب کنید ، اما حداقل حالا اندکی درباره سابقه و تاریخچه استفاده از لباس عروس سفید آگاهی پیدا کرده اید .

 

 

برچسب‌ها: لباس عروس, لباس عروس سفید, لباس عروس جدید

پیشنهاد عروس سایت :  7 دستور ساده برای کاهش استرس قبل از جشن عروسی

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *